Make-build.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Pierwsze etapy budowy domu – jak wybrać odpowiednią działkę budowlaną?

Pierwsze etapy budowy domu

Planowanie budowy domu już od najwcześniejszych etapów ma bardzo duże znaczenie pod kątem tego, jak rozciągną się w czasie wszystkie prace i czy uda się uniknąć po drodze różnego rodzaju pułapek finansowych, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Wybór działki ma ogromne znaczenie dla budowy nawet pod kątem dobieranego projektu. Na co warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać, podczas wyboru działki pod budowę domu jednorodzinnego?

Formalności, które należy sprawdzić przy wyborze działki

Pierwsze, o czym należy pamiętać przy zakupie działki, to konieczność sprawdzenia jej księgi wieczystej. Zdarza się, że inwestorzy są przekonani o autentyczności podawanych im danych – w końcu ich tuszowanie i tak nie utrzyma się zbyt długo przy konieczności potwierdzenia wszystkiego dokumentacją. Szkoda jednak tracić czasu na oględziny działki, która dla przykładu w księdze wieczystej posiada kilku właścicieli, z czego nie wszyscy mają zamiar wypisać z niej swoje nazwisko.

Kolejna ważna kwestia to status działki. Działka budowlana bywa droższa od działek leśnych albo rolnych, lecz jako jedyna pozwala na budowę całorocznego domu jednorodzinnego. Wybierając działkę o innym statusie, należy pamiętać o konieczności wnioskowania o jego zmianę.

Istotną dokumentacją dotyczącą działki jest również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym opisano warunki dopuszczonej na danym obszarze zabudowy. Warunki te muszą zostać uwzględnione przy wyborze lub modyfikacji projektu. Jeśli dana działka nie została objęta planem zagospodarowania, konieczne będzie wystąpienie o dokument dotyczący warunków zabudowy.

Wybór działki a ukryte koszty – na co zwrócić uwagę?

Niestety dość łatwo nie zauważyć czegoś na działce, co podczas budowy przyczyni się do powstawania dodatkowych kosztów. Najprostszym przykładem jest teren, który jeszcze przed wylaniem fundamentów wymaga wyrównania, grunt wymagający utwardzenia, albo roślinność, którą trzeba usunąć ze względu na kłopotliwe położenie. Uwaga: wycinka niektórych drzew, zależnie od szerokości ich pnia, może wymagać zezwolenia.

Wybierając działkę, warto zwrócić uwagę na jej kształt i rozmiar. Rozmiary przekładają się bezpośrednio na metraż możliwego do postawienia mieszkania. Kształt natomiast jest ważny szczególnie pod kątem przepisów, które określają minimalną odległość dzielącą ścianę zewnętrzną od granicy posesji.

Większość gotowych projektów domów jednorodzinnych jak propozycje z galerii pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow dostosowana jest do standardowych, kwadratowych lub prostokątnych działek. Nietypowe rozmiary mogą wywołać konieczność naniesienia znaczących modyfikacji na projekt domu lub przygotowanie go na całkowicie indywidualne zamówienie, co jest droższym rozwiązaniem.

Dodatkowe koszty często kryją się także w konieczności podłączenia do działki niezbędnych mediów. Wybierając działkę bez koniecznych przyłączy, warto jak najszybciej poznać orientacyjne koszty ich podłączenia. Najlepszym i wiarygodnym źródłem takich informacji są dostawcy usług.

Jak można oszacować, ile wyniesie budowa domu jednorodzinnego? Pomocne są przy tym narzędzia takie jak kalkulator kosztów na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Udostępnia go firma New-House zajmująca się nie tylko pracami budowlanymi, ale i całą, kompleksowo pojętą budową domów. Specjaliści przeprowadzają inwestorów przez wszystkie etapy budowy, w tym nie tylko prace budowlane, ale także znalezienie odpowiedniej działki, pozyskanie finansowania, czy wybór projektu dopasowanego do własnych oczekiwań i potrzeb.